František Lesák:
Ze všech stran stejně krásné, ze všech stran stejně důležité
/
Beautiful from all angles, important from all perspectives
7. 3. – 30. 4. 2018
František Lesák (1943) ve svých konceptuálních dílech zkoumá odvrácenou stranu věcí. Princip mnohapohledovosti je filozofickým východiskem, ale pro umělce též fyzickým. Základem umělcova konceptu je precizní měření, přestože přesnost nepatří k nezbytným prvkům vzniku uměleckého díla. Jeho vyměřování je ale uplatňováním exaktních postupů na imaginativní procesy, které se mu ze zásady vzpěčují.
Nejlepším příkladem této metody je rozsáhlý cyklus Bonjour Monsieur Courbet, v němž si Lesák všímá polohy smeknutých klobouků postav na reálném Courbetově obrazu stejného názvu. Dvourozměrný obraz, který sám o sobě je malířskou licencí banální situace, Lesák deskriptivně převádí do dalších prostorových rovin a postavy v nich znovu zasazuje do svých klobouků. V rámci cyklu dokonce vznikl prostorový model a existuje fotodokumentace, v níž sám autor postupuje fyzicky tuto zkoušku. Už nyní při popisu díla je zřejmé, že slovy ho vyjádřit nelze. Jaký smysl by mělo mít překlápění figur do vlastních klobouků? Tady narážíme na způsob Lesákovy teorie, že je potřeba v umění zkoumat strany očím neviditelné, přeměřit přesně i to, co je jen hypotetické nebo zdánlivě nedůležité.
Lesák zmiňuje důležitou konstantu svého precizního zpracovávání témat – tou je ironie. Je přítomná i v názvu této výstavy, kde ke známé pomůcce pro výuku sochařství přidává poznámku o důležitosti. V cyklu Hermes poukazuje Lesák právě na přenos bodů z povrchu trojrozměrné hlavy Herma (sádrový model všech výtvarných akademií), který je potřebný ke zhotovení přesné kopie. Divák však pozoruje pouze dvourozměrný plán z různých úhlů pohledu, z něhož si objekt musí vytvořit ve své mysli. Až do krajnosti zašel František Lesák projekcí bodového světla na Hermovu hlavu v temné komoře. Složitý a náročný proces včetně fotografování vyústil do podoby abstraktních černých obrazů s několika bílými body, v nichž je Hermes naprosto utajen.
Konfrontaci pozorovatele a pozorovaného nejpoetičtěji zobrazuje cyklus Lesní krajina, v níž autor tematizuje opět důležitost odvrácených stran, jejichž krása je ale diskutabilní a důležitost by jim přisoudil málokdo. Inspirovaly ho kamenné útvary v lesích poblíž jeho rakouského ateliéru. Pracoval s nimi podobně jako se sochařskými objekty, které pomocí přesné technologie obrací v prostoru tak, abychom je uviděli nejen ze všech stran, ale i z nadhledu nebo z hloubi země. Stejně důležitým a proměřeným modelem je i smrk, přistavený k balvanu.
Lesákova tvorba je založena na nekonečném konceptu exaktního zkoumání subjektu i objektu umění a jeho prostředí, forem, zakládání definic a postupů přesného měření. Protichůdnost samotné povahy umění a pokusů o vědecký způsob jeho mapování je ambivalentní, a právě proto se stává velmi emotivním a vzrušujícím bodem autorova výzkumu.
In his conceptual works, František Lesák (born 1943) examines the other side of things. The principle of multiple points of view is a philosophical starting point, and for the artist also a physical one. The basis of the artist’s concept is precise measurement, although the accuracy does not belong to the essential elements of creating a work of art. By means of measuring, however, he applies exact methods to imaginative processes which are inherently immeasurable.
The best example of this method is Lesák’s extensive series Bonjour Monsieur Courbet, which deals with various positions of taken off hats of actual persons in the eponymous painting by Courbet. The two-dimensional painting, which itself is an artistic depiction of a banal situation, is descriptively translated by Lesák into other spatial planes, where he is imposing own hats on the depicted persons. Within this series, Lesák has created a spatial model and also took photographs to document how he himself physically tried to take this test. From the description of the work it is obvious that it cannot be expressed in words. What is the point of flipping the figures into their own hats? Here we come to Lesák’s theory that in art it is necessary to examine the sides invisible to the sight, to measure precisely what is only hypothetical or seemingly unimportant.
Lesák mentions the important constant feature of his precise processing of his themes – namely irony. It is also present in the title of this exhibition, where Lesák adds a note about importance to the famous sentence regarding sculpture instruction. In the Hermes series, Lesák points out the transfer of points from the surface of Hermes’s three-dimensional head (the plaster model at all art academies), which was needed in order to make an exact copy. However, the viewer only sees a two-dimensional plan from different angles of view, from which he has to recreate the object in his mind. Lesák has gone to an extreme by projecting a spotlight on Hermes’s head in the dark chamber. The complicated and demanding process, including photography, resulted in abstract black paintings with several white dots, in which Hermes is completely concealed.
The juxtaposition of the observer and the observed is most poetically represented by the Forest Landscape series, in which Lesák redefines the importance of other sides, whose beauty, however, is questionable, and to which we can hardly attribute any importance. Lesák was inspired by stone formations in the woods near his Austrian studio. He worked with them like with sculptural objects, which he turned around in space using precise technology so that we can see them not only from all sides, but also from the perspectives of above or the depth of the earth below. An equally important and thoroughly measured model is the spruce attached to a boulder.
Lesák’s work is based on an endless concept of exact examination of both the subject and object of art and its environment, forms, the establishment of definitions and precise measurement procedures. The contradiction of the very nature of art and attempts at a scientific way of mapping it is ambivalent, and this is why it becomes a very emotional and exciting point of the artist’s research.
Otevřeno: St – So, 12 – 18 hod Opening hours: WED–SAT, 12–6 p.m.
Hauch GalleryPobřežní 20a186 00 Praha 8 – Karlín
info@hauchgallery.comwww.hauchgallery.comfb.com/hauchgalleryinstagram.com/hauch_gallery